Oficjalna strona

Mocne uderzenie na początek UEFA Women’s Champions League

Mistrzynie Polski piłkarki GKS Górnik Łęczna od mocnego uderzenia rozpoczęły udział w UEFA Women’s Champions League. „Zielono-Czarne” w swoim debiucie rozbiły mistrza Gruzji FC Martve 12:0, odnosząc przy okazji najwyższe zwycięstwo w historii polskiej piłki kobiet na europejskiej arenie.

Rywalizacja na Ainslie Park Stadium rozpoczęła się pod dyktando naszych piłkarek, które już po upływie 11 minut prowadziły 3:0, a na listę strzelców wpisały się kolejno Gabriela Grzywińska, Dominika Grabowska i Ewelina Kamczyk. Jeszcze przed przerwą drogę do siatki mistrza Gruzji znalazła Emilia Zdunek i „Górniczki” schodziły z boiska ze sporą zaliczką.

Druga połowa spotkania podobnie jak pierwsza rozpoczęła się od kolejnych mocnych uderzeń „Zielono-Czarnych”, które w przeciągu 12 minut dołożyły kolejne cztery trafienia, którymi podzieliły się po równo Kamczyk i Zdunek. W kolejnych minutach mistrzynie Polski kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku i raz po raz groźnie atakowały Martve, a na listę strzelców wpisały się Weronika Zawistowska i wprowadzone po przerwie Agnieszka Jędrzejewicz i Krystyna Sikora. W 83 minucie wynik spotkania ustaliła Kamczyk, dla której było to 4 trafienie w dzisiejszym spotkaniu.

Tak okazałe zwycięstwo pozwoliło „Górniczkom” odnieść najwyższe zwycięstwo w historii startów polskich drużyn kobiecych w europejskich pucharach. Poprzedni rekord należał do piłkarek AZS Wrocław, które w 2005 roku pokonały AÉK Kokkinochovion Ammochóstou 11:0.

GKS Górnik Łęczna – FC Martve 12:0 (4:0)

Grzywińska 4, Grabowska 6, Kamczyk 11, 47, 53, 83, Zdunek 44, 49 k, 57 k, Zawistowska 68 k, Jędrzejewicz 69, Sikora 78

GÓRNIK: Palińska – Dyguś, Górnicka (47 Grec), Guściora, Jelencić, Grabowska, Matysik (46 Jędrzejewicz), Grzywińska, Kamczyk, Zdunek, Zawistowska (68 Sikora)

FC Martve: Dikhtyar – Sturua, Polukhina, Janelidze, Chirgadze (52 Khargelia), Skydan, Tsaava, Shonia, Shengelia, Sinatashvili, Gasviani.