Robert Makarewicz: Chcemy dawać minuty wszystkim zawodniczkom

O zwycięstwie z Olimpią Szczecin, pierwszych trafieniach po stałych fragmentach gry i „wejściu smoka” Dominiki Dereń porozmawialiśmy z naszym trenerem, Robertem Makarewiczem.

Na odprawie przed meczem w Szczecinie mówił pan, że oczekuje, iż zawodniczki na boisku będą jak lwice. Zespół zareagował odpowiednio po przegranej z AZS UJ Kraków?

Na pewno wynik jest satysfakcjonujący i do końca nie odzwierciedla tego, co działo się na murawie. Już od pierwszej kolejki liczyliśmy na skuteczność po stałych fragmentach gry, bo mamy tu sporo atutów i dużo nad tym pracujemy. Cieszymy się, że właśnie one dały nam prowadzenie, którego nie oddaliśmy już do końca spotkania.

Domyślał się pan, że to będzie tak agresywny mecz i że Olimpia będzie tak mocno walczyć o korzystny rezultat?

Można powiedzieć, że po części to sędzie dyktowały tempo gry i wprowadziły sporo nerwowości w poczynania obu zespołów. Do tego przeciwnik walczył o życie, bo przecież przystępował do meczu z nami, mając na koncie zero punktów. Wiedzieliśmy, że Olimpia będzie chciała dopiąć swego i wreszcie zapunktować.

Bramki dla naszej drużyny zdobywały Klaudia Lefeld, Marcjanna Zawadzka i Dominika Dereń. Ta ostatnia zaliczyła przysłowiowe wejście smoka, tym bardziej że zdobyła swoje pierwsze gole po długiej przerwie.

Dominika od kilku tygodni daje sygnały, że jest przygotowana do walki w Ekstralidze. Musimy jednak wprowadzać ją bardzo ostrożnie. „Deri” jest niezwykle ambitna i dużo daje drużynie, ale trzeba dbać o jej zdrowie. Jej skuteczność nie jest dla mnie niespodzianką. Już w sparingach popisywała się nią niejednokrotnie, błyszczy również na każdym treningu. Kwestią czasu było, aż zacznie strzelać w lidze. Daliśmy jej rozwiązać worek z bramkami przed tygodniem w spotkaniu drugiej drużyny i uważam, że był to dobry krok.

Cieszyć może także debiut Emilii Szymczak, która na boisku zupełnie nie pokazuje tego, że ma dopiero 15 lat.

Tak, Emilia i poza boiskiem i na nim, jest przykładem zawodniczki, która pomimo młodego wieku jest już gotowa do występów w Ekstralidze. Chcemy dawać jej więcej szans, budować tę zawodniczkę, by w przyszłości stanowiła o sile naszego zespołu.

Patrząc na rozwój drużyny przez cztery pierwsze kolejki, można chyba stwierdzić, że poza przegraną z AZS UJ Kraków, wszystko idzie w dobrym kierunku?

Ten „wypadek przy pracy” był poniekąd wliczony w naszą politykę transferową. Mamy młodą kadrę, która popełnia błędy – to oczywiste. Z Olimpią również straciliśmy podobną bramkę, jak w spotkaniu z UJ. Pokazuje to, że mamy jeszcze sporo do wytrenowania, szczególnie jeśli chodzi o te mniej doświadczone zawodniczki. Idziemy i pracujemy dalej. Kolejny mecz, ze Śląskiem Wrocław, także nie będzie należał do łatwych i myślę, że o wyniku zadecydują pewne niuanse, nad którymi będziemy w tym tygodniu pracować.

Widząc, jaką formę prezentują poszczególne zawodniczki, niedługo może mieć pan ból głowy, podczas ustalania wyjściowej jedenastki.

Już mamy taką sytuację. Chcemy dawać minuty wszystkim piłkarkom, które są w kadrze i które na to zasługują. Każda z dziewczyn musi się starać i prezentować równą formę, by utrzymać miejsce w jedenastce lub do niej wrócić.

Do Szczecina z zespołem nie pojechała Jolanta Siwińska, która doznała urazu w spotkaniu z Jagiellonkami. Będzie gotowa do gry w najbliższy weekend?

Podjęliśmy taką decyzję, bo chcieliśmy, by była gotowa w stu procentach na mecz ze Śląskiem. Było to słuszne rozwiązanie, bo Jola odbyła kolejne zabiegi fizjoterapeutyczne i od wtorku będzie z nami trenować.

Najbliższy mecz Ekstraliga

Kalendarz wydarzeń

(godz. 12:00 ) GKS Górnik Łęczna - TME SMS Łódź

(godz. 11:15 ) KKPK Medyk POLOMarket Konin - GKS Górnik Łęczna

(godz. 12:00 ) GKS Górnik Łęczna - Rekord Bielsko-Biała

Ekstraliga
Lp. Nazwa Mecze Punkty
1 TME UKS SMS Łódź 6 16
2 GKS Górnik Łęczna 6 15
3 KKS Czarni Sosnowiec 5 13
4 Medyk POLOMarket Konin 6 12
5 GKS Katowice 6 12
6 Sportis KKP Bydgoszcz 6 9
7 AP LOTOS Gdańsk 6 6
8 Śląsk Wrocław 6 6
9 Tarnovia Tarnów 6 6
10 AZS UJ Kraków 5 6
11 BTS Rekord Bielsko-Biała 6 3
12 Olimpia Szczecin 6 0
CLJ
Lp. Nazwa Mecze Punkty
1 GKS Górnik Łęczna 2 6
2 CWKS Resovia Rzeszów 2 6
3 UKS SMS Łódź 2 4
4 KS SWD Wodzisław Śląski 2 4
5 BTS Rekord Bielsko-Biała 2 3
6 Football Wizards 2 3
7 1 KS Ślęza Wrocław 2 3
8 KS Unia Opole 2 0
9 UKS 3 Weronica Staszkówka Jelna 2 0
10 Bronowianka Kraków 2 0